Szkoła Dialogu w LO w Słupcy

Data publikacji: październik 2019

Przybliżenie historii i kultury żydowskiej, przywracanie pamięci oraz odkrywanie żydowskiej historii w swojej miejscowości – to główne aspekty projektu edukacyjnego Szkoły Dialogu.

W dniach 23 i 24 września podsumowaliśmy w naszej szkole projekt, w którym uczestniczyli uczniowie klasy IIa pod opieką p. Renaty Bartczak. Jeszcze przed wakacjami uczestnicy projektu brali udział w czterodniowych warsztatach, prowadzonych przez doświadczonych trenerów Forum Dialogu. Wtedy poznawali bogatą historię tego narodu, tradycje, obyczaje oraz przygotowywali się do przeprowadzenie wycieczki po Słupcy, śladami społeczności żydowskiej. Bardzo pomocna okazała się też wizyta w Muzeum Regionalnym w Słupcy, gdzie uczniowie obejrzeli film pt.: „Przyjaciółki” oraz rozmowa z panią Beatą Czerniak o przedwojennej Słupcy.

23 września uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do udziału w wycieczce po Słupcy. Podczas wycieczki mogli m.in. zobaczyć, gdzie znajdowała się Synagoga czy też cmentarz żydowski oraz rozwiązywać zadania przygotowane przez uczestników projektu. Następnego dnia klasy uczestniczyły w quizach. Najlepsza okazała się klasa Icg. Dla całej społeczności szkolnej uczniowie klasy IIa przygotowali też wystawę oraz pyszną szarlotkę.