FANTASTYCZNY „TOM SAWYER”!

Data publikacji: październik 2019

17 października kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły wybrało się do kina Apollo w Poznaniu na anglojęzyczny spektakl pt. „Tom Sawyer”. Sztuka wystawiana była przez aktorów z objazdowego teatru TnT Theatre Britain. Jego nadrzędnym celem jest szerzenie angielskiej i amerykańskiej kultury w Europie poprzez prezentowanie starych i współczesnych dramatów oraz komedii. Ponad półtoragodzinny spektakl to adaptacja przygodowej powieści Marka Twaina, w której sceny radosne przeplatały się ze smutkiem i niepokojem.
Ponieważ grupie z naszej szkoły przypadły miejsca w trzecim i czwartym rzędzie, uczniowie mogli z bliska śledzić historię Tomka Sawyera. Spryt i inteligencja główenego bohatera często ratowały go z opresji. Na przykład wtedy, kiedy ciotka, chcąc ukarać niepokornego chłopaka, zleciła mu pomalowanie płotu, a on przekonał swoich kolegów, że to świetna zabawa i w rezultacie cała praca została wykonana przez nich. Takie momenty w połączeniu z wartką akcją zadecydowały o wyjątkowej atmosferze spektaklu.
W historii pojawiły się także sceny przemocy i zabójstw, a doskonała gra aktorska sprawiała, że chciało się pospieszyć na ratunek bohaterom, którzy znaleźli się w potrzasku. Skromna scenografia i obsada (jeden aktor odgrywał dwie albo nawet trzy role) nie przeszkadzały w odbiorze sztuki i dzięki niewielkiej dozie wybraźni ze strony widzów przenosiły akcję w kilka miejsc takich jak: cmentarz, rzeka Mississipi czy kryjówka przestępcza. Twórcy przedstawienia pokazali, jak dzięki oszczędnej dekoracji można z tych samych elementów kreować nową przestrzeń sceniczną.
Melodyjny charakter amerykańskiej odmiany języka angielskiego sprawił, że ten spektakl chciałoby się obejrzeć jeszcze niejeden raz. Z pewnością wycieczka do Poznania była okazją do polepszenia znajomości języka angielskiego, poszerzenia horyzontów na temat obyczajowości amerykańskiego południa, ale przede wszystkim – niezwykle ciekawym i wzbogacającym doświadczeniem!