Intensywne spotkania ze sztuką filmową

Data publikacji: listopad 2019

    Szóstego listopada klasy 1c i 3c w ramach projektu Kino Szkoła – współczesne kino polskie wobec przeszłości wybrały się do kina na film pt. Kamerdyner w reżyserii Filipa Bajona. Projekcja została poprzedzona  półgodzinnym wykładem znanego już uczniom Łukasza Nieradko, który przygotował ich do odbioru tego filmu. Na wstępie postawił uczestnikom pytanie, czym jest pamięć i w jaki sposób ludzie próbowali i nadal próbują ją utrwalić.  Następnie prowadzący przeszedł do zdefiniowania gatunku, jakim jest epopeja, która towarzyszyła ludziom od zarania dziejów i utrwalała ważne dla narodów i społeczności  wydarzenia.  W ten sposób pan Nieradko dotarł do tematu epopei filmowej, której przykładem jest właśnie obraz Filipa Bajona.

     Klasa 3c miała okazję spotkać się z Łukaszem  Nie rzadko także następnego dnia w ramach miniwykładów z klasyki  filmowej.Tym razem warsztaty  odbyły się w murach szkoły, a ich  bohaterem był Alfred Hitchcock  – mistrz suspensu. Na początku prowadzący przybliżył uczniom gatunek filmowy, jakim jest thiller, wytłumaczył zjawisko suspensu i  pokazał tajniki warsztatu filmowego Hitchcocka  .  Wykład był jak zwykle bogato  ilustrowany fragmentami filmów takich jak Ptaki , Psychoza czy Północ, północny zachód . Nie zabrakło też anegdot i ciekawostek na temt samego reżysera, który na pytanie dlaczego robi filmy, odpowiadał:   aby ludzie, oglądając je, cierpieli .

      Bogatsi w wiedzę filmową uczniowie klasy 3c  już nie mogą doczekać się następnych warsztatów, które odbędą się dopiero na wiosnę.