Wspólnie dbajmy o naszą planetę

Data publikacji: kwiecień 2021

Ponieważ musimy zostać w domu i przestrzegać zasad dystansu społecznego, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, możemy podejmować ważne zielone kroki bez wychodzenia z domu.

Zamiast oglądać Netflix, grać w gry wideo lub pocić się podczas innych zajęć w YouTube, istnieje wiele sposobów na utrzymanie zrównoważonego stylu życia i ciekawe spędzanie wolnego casu.

„Twój dom lub mieszkanie jest w takim samym stopniu częścią środowiska, jak Arktyka czy Amazonka” – powiedziała Helle Abelvik-Lawson, brytyjska działaczka  Greenpeace.

Jeśli więc jest to jedyny element środowiska, do którego masz łatwy dostęp, dlaczego nie uczynić go bardziej ekologicznym miejscem do życia?

Oto kilka pomysłów na zdrowe, przyjazne dla planety życie w warunkach zamkniętych:

Stwórz rezerwat dzikiej przyrody

Niezależnie od tego, czy Twój dom jest mieszkaniem w mieście, czy domem na wsi, możesz spróbować zamienić swój ogród, balkon, parapet lub próg drzwi w raj dla zwierząt i owadów.

Sadź warzywa, zioła i kwiaty w ogrodzie lub w doniczkach, aby dożywiać pszczoły, motyle i inne stworzenia. Stworzenie mini-ogrodu może złagodzić stres nagromadzony przez kilkumiesięczną izolację i naukę w domu.

Dla tych, którzy mają ogród i poczucie przygody –  wykop dołek, aby zrobić mały staw. Fontanna zapewni schronienie dla owadów, żab i traszek oraz żerowisko ptaków.

Czy zauważyłeś, jak śpiew ptaków zagłusza hałas ruchu ulicznego?

Ustaw karmnik czy poidełko i zabaw się w ornitologa obserwując ptaki.

Gotuj i jedz mądrze

Wykaż się kreatywnością w kuchni gotuj z tego, co znajdziesz w szafkach.

Gotowanie z przyjaciółmi podczas rozmowy wideo może być zabawnym sposobem na złagodzenie stresu, podczas gdy spożywanie mniejszej ilości mięsa i więcej sezonowych dań z warzyw w  celu zmniejszenia śladu węglowego w diecie, może pomóc lokalnym rolnikom borykającym się z trudnościami ekonomicznymi.

Nie wyrzucaj jedzenia – zapiekanka to dobry sposób na wykorzystanie niezjedzonego kurczaka lub warzyw. 

Zrób wiosenne porządki

Teraz może być najlepsza okazja, aby posprzątać swój pokój lub garaż. Ale zamiast wyrzucać rzeczy, uzupełniaj je, używaj ponownie i poddaj recyklingowi – lub oddaj potrzebującym.

Możesz użyć starych szklanych słoików i butelek do przechowywania produktów spożywczych, artykułów biurowych lub małych przedmiotów codziennego użytku.

Plastikowe lub inne pojemniki, których nie można poddać recyklingowi, mogą również przydać się jako przedmioty rzemieślnicze. Wykonywanie dekoracji z jednorazowych tworzyw sztucznych to sprytny sposób na ograniczenie ilości odpadów. 

Możesz również spróbować swoich sił w tworzeniu przyjaznych dla środowiska środków czyszczących na bazie octu.

Przerób swoją szafę    

Nie wyrzucaj starych ubrań, ręczników ani zasłon. Gdy większość sklepów sieciowych jest zamknięta, rzuć sobie wyzwanie – naucz się szyć i przerabiać niektóre z tych rzeczy na nowe.

Jeśli to nie jest twoja bajka, niechciane ubrania zanieś do punktu zbiórki odzieży używanej. Stare koszulki świetnie nadają się do ścierania kurzu, można je wykorzystać jako szmatki do czyszczenia.

Kiedy sklepy zostaną ponownie otwarte, możesz kupić mniej nowych ubrań lub wybrać produkty wykonane z tkanin organicznych i pochodzących z recyklingu.   

Oszczędzaj pieniądze

Podczas nauki w warunkach domowych wybierz pomieszczenie z dużą ilością naturalnego światła, aby zminimalizować zużycie energii.

Zmieniajmy świat zaczynając od siebie, a może uda się nam zbudować bardziej

zrównoważone społeczeństwo – takie, które stawia ludzi i planetę na pierwszym miejscu.

Anna Błażejewska

Tags: , , , , , , , , ,