Sprawozdanie z wycieczki klasy 2c

Data publikacji: czerwiec 2021

          1 czerwca 2021 roku uczniowie i uczennice klasy 2c wraz z paniami: Emilią Babacz,  Anną Halabą i Anną Błażejewską udali się na wycieczkę do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz do Pyzdr.

          O godzinie 08:40 odjechaliśmy z przystanku PKS autokarem do Śmiełowa. Na miejscu byliśmy ok. 09:30. Pierwszym punktem naszej wycieczki była lekcja muzealna o naszym wieszczu narodowym – Adamie Mickiewiczu. Prowadząca opowiadała o pobycie Mickiewicza w Śmiełowie (3 tygodnie) oraz o jego tułaczce po całej Wielkopolsce (7 miesięcy). Po zakończeniu prelekcji dostaliśmy kolorowe karty pracy, które sprawdziły nasze aktywne słuchanie pani prelegentki – uzupełniając je, mogliśmy oglądać eksponaty, które trochę pomogły w rozwiązywaniu zadań. Po tej niecodziennej lekcji zaczęliśmy zwiedzać całe muzeum. Jednym z ciekawych eksponatów była książeczka wielkości pocztówki, w której zostały spisane wiersze A. Mickiewicza, tego typu przedmioty często noszono na szyi jako tzw. biżuterię patriotyczną. Kolejnym obiektem budzącym zainteresowanie była skrzynia z XIX w. wykonana z cynamonowca, z której do dziś wydobywała się woń cynamonu. Ciekawym elementem wystroju całego muzeum była oryginalna podłoga z czasów budowy pałacu, którą wykonano z dębu. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że aby uzyskał on kolor  czarny,  trzeba go moczyć przynajmniej 100 lat. Po przejściu się po komnatach pałacowych udaliśmy się do ogrodu, który otacza pałac. Mogliśmy tam zobaczyć ogródek Zosi i pomnik Mickiewicza.

Kolejnym punktem wycieczki były Pyzdry. Zwiedziliśmy tam starówkę, a następnie podziwialiśmy mural ukazujący historię miasta. Później obejrzeliśmy dawną elektrownię wodną i łaźnię z XX w. Następnie pod opieką pani z tutejszego muzeum zwiedzaliśmy krużganki klasztoru franciszkanów, gdzie mogliśmy zobaczyć szesnastowieczne freski przedstawiające życia św. Franciszka z Asyżu. Ostatnim punktem wycieczki był piknik nad Wartą, w którym nie przeszkodził nam nawet deszcz. Podczas pikniku robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, jedliśmy przywiezione z domów smakołyki, ale przede wszystkim rozmawialiśmy. Po tym czasie zabawy i posiłku wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy nim do Słupcy.

          Wycieczka do Śmiełowa i Pyzdr była ciekawa i pouczająca, dzięki niej mogliśmy wreszcie wspólnie porozmawiać, pośmiać i odnowić relacje, które uległy osłabieniu podczas długich miesięcy nauczania zdalnego.

Autor: Tomasz Jackowski
Zdjęcia: Beata Witkowska, p. Anna Halaba