Delegacja z LO na uroczystości w Chełmie nad Nerem

Data publikacji: październik 2021

21 października delegacja składająca się z nauczycieli i uczniów LO uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej siostry pisarza Franza Kafki. Wszystko odbyło się na terenie Miejsca Pamięci w Lesie Rzuchowskim, który podczas II wojny światowej stał się niemym świadkiem tragedii Żydów z Europy środkowej.

Zebranych gości przywitał kierownik muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, który na wstępie przypomniał, że dwie spośród trzech sióstr czeskiego pisarza zginęły właśnie tutaj. Następnie prof. Łukasz Musiał z poznańskiego UAM-u (nota bene absolwent naszej szkoły) wygłosił  wykład na temat: Rola Kafki w literaturze i kulturze xx wieku.

Kolejny punkt programu uroczystości miał miejsce pod symboliczną ścianą płaczu, gdzie przedstawiciele gminy żydowskiej z Poznania oraz ksiądz z pobliskiej parafii odmówili modlitwy za siostry Franza Kafki oraz inne ofiary Zagłady.  Tutaj też odsłonięto upamiętniającą siostry Kafki tablicę, pod którą organizatorzy i goście uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Na zakończenie uczestnicy spotkania udali się do  muzeum w pobliskim Chełmnie, aby  jeszcze lepiej poznać historię tego tragicznego miejsca.