Licealiści poznają Pomorze Wschodnie

Data publikacji: czerwiec 2022

 W ramach ministerialnego projektu Poznaj Polskę uczniowie z klas: 2b, 1a i 1b wyjechali na dwudniowa wycieczkę po Pomorzu Wschodnim. Pierwszego dnia odwiedzili Gdańsk. Najpierw udali się do nowoczesnego Muzeum II Wojny Światowej, gdzie podzielili się na dwie grupy, które zwiedzały ekspozycje z przewodnikiem, realizując ścieżki tematyczne:  polscy sportowcy oraz  polscy naukowcy podczas II wojny światowej.

Następnie grupa przejechała pod pomnik Trzech Krzyży, skąd rozpoczęło się zwiedzanie terenu dawnej stoczni w Gdańsku zakończone wizytą w Europejskim Centrum Solidarności. Po przerwie obiadowej wszyscy udali się na spacer po najstarszej części Gdańska, zaczynając od   Złotej Bramy, przez ulicę Długą, Długi Targ, Mariacką, na Długim Pobrzeżu kończąc. Niestety deszczowa aura nie sprzyjała zwiedzaniu, toteż na dłużej licealiści zatrzymali się tylko pod gotyckim sklepieniem Bazyliki Mariackiej. Następnie w strugach deszczu autokar przewiózł wszystkich na Westerplatte, a potem do pobliskiego Sztutowa, gdzie zaplanowano nocleg. Ci, którzy mieli siłę po całodziennej wycieczce, zdążyli jeszcze na zachód słońca, które pod koniec dnia wychyliło się zza deszczowych chmur. 

Kolejny dzień był również pełen atrakcji. Po bardzo wczesnym śniadaniu wszyscy pojechali zobaczyć morze i przekop Mierzei Wiślanej, a następnie udali się do Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Żuławskim Parku Historycznym. W drodze powrotnej licealiści zatrzymali się na dłużej w Malborku i pod opieką lokalnych przewodników zwiedzali średniowieczną krzyżacką twierdzę. 

Na zakończenie należy jeszcze dodać, że cała wycieczka została zorganizowana przez biuro podróży BUT Orchowscy, a jej koszty zostały częściowo pokryte z projektu Poznaj Polskę. 

Młodzież z LO na plaży

j

Młodzież z LO przed Muzeum II wojny światowej

Młodzież z LO w Gdańsku

Młodzież z LO w Malborku