Czy kilkusetstronicową powieść można przenieść na deski teatru?

Data publikacji: czerwiec 2022

Okazuje się że tak! 27 maja klasy 2b i 2c pojechały do Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie, aby przekonać się, czy da się przenieść na scenę kilkusetstronicową powieść Bolesława Prusa pt. Lalka. Tego karkołomnego zadania podjął się Radosław Rychcik, który odpowiadał zarówno za adaptację sceniczną jak i reżyserię przedstawienia.

Uczniowie, którzy omawiali powieść Prusa na lekcjach języka polskiego, nie mieli większych problemów ze zidentyfikowaniem postaci i zrekonstruowaniem pominiętych przez reżysera wątków, jednak dla osoby nieznającej treści Lalki spektakl byłby trudny do zrozumienia.

Licealna publiczność dostrzegła również pewne niezgodne z literackim pierwowzorem szczegóły, np. fakt, że książkowy Wokulski był starszy, a Izabela miała inny kolor włosów.  Uwagę wszystkich zwróciła niecodzienna scenografia (dworzec kolejowy, na którym w zależności od miejsca akcji zmieniała się nazwa stacji), niezwykłe rozwiązania sceniczne (próba samobójcza Wokulskiego), a także muzyka, która towarzyszyła bohaterom nawet dialogów.

Dzięki spektaklowi licealiści przekonali się, że przełożenie dzieła epickiego na język teatru jest możliwe, ale wiąże się z wieloma skrótami i zmianami książkowego pierwowzoru.