Warsztaty w Lednogórze

Data publikacji: czerwiec 2022

7 czerwca 2022 uczniowie klasy 3c uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu “Ekonomia społeczna dla szkół”.

Była to wizyta studyjna z uwagi na fakt, iż w Lednogórze znajduje się siedziba Fundacji Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt”. Po przyjeździe uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się organizacja, jakie są jej cele oraz jak ludzie w ramach działalności społecznej mogą pomagać otaczającemu środowisku. Ta fundacja, będąca  podmiotem ekonomii społecznej, zajmuje się głównie przyrodą oraz edukacją i nie jest prowadzona dla zysku, lecz po to by polepszyć byt lokalnej społeczności. 

Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach terenowych, na których, po podzieleniu się na grupy, wypełniali „kartę obserwacji siedliska przyrodniczego”. Mieli okazję również dokonać pomiaru drzew, dowiedzieć się, jak wygląda badanie przyrody w terenie oraz jak należy się do tego przygotować. Po zajęciach czekał na nich poczęstunek. 

Kolejnym elementem wizyty w Lednogórze były warsztaty zielarskie, na których uczestnicy zapoznali się z właściwościami i działaniem różnych ziół i roślin rosnących na łąkach czy w lasach. Po części wykładowej uczniowie mogli samodzielnie stworzyć własną mieszankę do przygotowania naparu, która stanowiła zarazem upominek i pamiątkę z owej podróży.