Niezwykła lekcja języka polskiego z profesorem Łukaszem Musiałem

Data publikacji: październik 2022

27 września uczniowie klasy 4c mieli okazję poczuć się jak studenci, a wszystko dzięki temu, że lekcję języka polskiego przeprowadził dla nich profesor  Łukasz Musiał-pracownik naukowy UAM-u, badacz literatury niemieckojęzycznej, tłumacz i wielbiciel Franza Kafki , a jednocześnie absolwent… naszego liceum  z roku 1995. 

Na początku profesor wyjaśnił, dlaczego warto czytać literaturę (w tym również lektury szkolne), a następnie, posiłkując się ciekawą prezentacją, przedstawił bohatera wykładu – Franza Kafkę i jego twórczość ze szczególnym uwzględnieniem znanego uczniom klasy humanistycznej Procesu. Jednak  na przekór szkolnej praktyce zaproponował odczytanie Kafki… na wesoło. Odwołał się również do mniej znanych opowiadań Kafki, które zostały przez niego przetłumaczone i wydane w zbiorze pod tytułem Prozy utajone . 

Spotkanie z profesorem Musiałem zachęciło uczniów do sięgnięcia po inne mniej znanych teksty Kafki i przy okazji idealnie wpisało się w obchodzony 30 września Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Mamy nadzieję, że Prozy utajone już niedługo będzie można znaleźć na półkach naszej biblioteki i nie tylko uczniowie klas humanistycznych będą chcieli je przeczytać.