80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Międzynarodowy Dzień Pamięci i Ofiarach Holokaustu

Data publikacji: luty 2025

27 stycznia –  w rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Obóz został utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. i na początku był przeznaczony dla polskich więźniów. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia,  a od 1942 r.  stał się równocześnie jednym z ośrodków Zagłady, gdzie był realizowany  plan wymordowania Żydów zamieszkujących tereny okupowane przez III Rzeszę.

W związku z obchodami rocznicy i Dnia Pamięci w naszym LO została przygotowana okolicznościowa wystawa, a uczniowie w klasy 4a i 4b uczestniczyli w ramach lekcji historii w zajęciach upamiętniających te wydarzenia. Niewątpliwie ciekawą formą było zwiedzanie wirtualne obozu Auschwitz-Birkenau. Jest to jedna z wielu interesujących ofert edukacyjnych przygotowanych i udostępnionych  przez Muzeum Auschwitz-Birkenau.