Telewizja niemiecka towarzyszy wymianie polsko – niemieckiej

Data publikacji: sierpień 2014

We wrześniu tego roku szkolnego odbędzie się kolejna edycja wymian polsko- niemieckich. Tym razem jednak zainteresowanie wymianami nie ograniczy się jedynie do naszego Liceum i partnerskiej szkoły Ratsgymnasium w Stadthagen. Pierwszy program publicznej telewizji ARD zamierza przygotować program dokumentalny na temat naszych wymian młodzieżowych.
Przypomnijmy tylko, iż Od 1991 roku, szkoły powiatu słupeckiego uczestniczą w organizacji wymiany młodzieży i nauczycieli z regionem Dolnej Saksonii, a w roku 1992 pojawiła się koncepcja polsko- niemieckich seminariów w Oświęcimiu, której celem jest pogłębienie wiadomości wśród młodzieży obu regionów na temat zła, jakiego dokonał na świecie nazizm.
Tak więc od 1994 roku wymiana składała się z dwóch części; tygodniowym pobycie polskiej i niemieckiej młodzieży w Oświęcimiu oraz tygodniowym pobycie w polskich rodzinach. W drugiej edycji młodzież szkół powiatu słupeckiego wyjeżdżała do Stadthagen, gdzie realizowano program turystyczny, krajoznawczy i edukacyjny.2
Od roku 2000 Liceum Ogólnokształcące zostało wyłącznym organizatorem wymian polsko niemieckich, a partnerskie Ratsgymnasium w Stadthagen było organizatorem po stronie niemieckiej. Tak więc od ponad dwudziestu lat obie szkoły coraz bardziej zacieśniają swoja współpracę, która zaowocowała również projektami teatralnymi, które rozeszły się szerokim echem w Niemczech. Nasza młodzież została szczególnie wyróżniona przez Ministerstwo Dolnej Saksonii Pokojową Nagrodą Młodzieży.
Z powyższego wynika, że nie można przejść obojętnie obok międzynarodowych tradycji naszego Liceum.
Od 16 do 23 września kolejna grupa naszej młodzieży przyjmuje grupę niemieckich uczniów. Pierwsze trzy dni zostaną zagospodarowane w Słupcy i okolicach, kolejne w Oświęcimiu, gdzie obok innych punktów programu będzie miało miejsce spotkanie z byłym więźniem obozu Auschwitz, a ostatnie dwa dni spędzimy w naszej byłej stolicy- Krakowie. Cały ten czas będzie nam towarzyszyć ekipa telewizyjna z Niemiec.
Rewizyta nastąpi w styczniu 2015 roku. Z niecierpliwością czekamy na rozwój wydarzeń.
Organizatorami wymiany 2014/15 są panie Marzena Wojtkowiak, Renata Bartczak oraz Max Lichte i Hartmut Ziesing.
Zdjęcie pamiątkowe z ostatniej edycji wymiany 2013/14