MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY

Data publikacji: maj 2015

28.04.2015 r. w  Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Słupcy  odbyły się XXIII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża i Obrony Cywilnej Powiatu Słupeckiego.

Organizatorami zawodów był Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Słupcy, Starostwo Powiatowe w Słupcy oraz  Liceum Ogólnokształcące w Słupcy.

Celem mistrzostw było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież, dzięki odbywającym się podczas roku szkolnego ćwiczeniom i szkoleniom, przygotowywała się do startu w mistrzostwach.

W przedsięwzięciu wzięły udział 4 pięcioosobowe zespoły reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne z całego naszego powiatu. Każda z drużyn sprawdzona została teoretycznie i praktycznie. Na początku zadaniem uczestników było rozwiązanie testu dotyczącego wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, a następnie wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie. Ponadto drużyny  musiały poradzić sobie z następującymi realistycznymi inscenizacjami zdarzeń: bójka w szatni z raną ciętą ręki i urazem brzucha, postrzał w rękę na strzelnicy, pogryzienie przez psa i złamanie otwarte nogi na placu zabaw. W rolę pozorantów wcielili się uczniowie słupeckiego LO  przygotowani przez nauczycielkę p. Aleksandrę Nowak.

Zmagania młodzieży oceniali sędziowie: strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy, instruktorzy pierwszej pomocy PCK w Kole oraz ratownik medyczny – p. Natalia Malina. Funkcję głównego sędziego pełnił p. Sebastian Wyskocki (instruktor pierwszej pomocy PCK).

Decyzją sędziów na  pierwszym miejscu uplasowało się Liceum Ogólnokształcące

  1. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy – 176 pkt, na drugim natomiast Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie –169 pkt. Trzecie miejsca należało do Zespół Szkół Zawodowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy – 160 pkt, a czwarte z kolei zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Strzałkowie – 154 pkt.

Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i puchary, a zwycięski zespół dodatkowo nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Słupeckiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu Słupeckiego. Najlepsza drużyna zdobyła również puchar Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy. Drugie miejsce zostało nagrodzone upominkami od Burmistrza Miasta Słupcy, swój puchar przekazał również „Głos Słupcy”.

To była wspaniała inicjatywa, ponieważ wszystkie drużyny mogły sprawdzić swoje umiejętności,  a wygrani czyli Mistrzowie Powiatu otrzymali szansę wystartowania w etapie wojewódzkim tego typu rozgrywek, który odbędzie się 23.05.2015 w Poznaniu. Już dziś życzymy im powodzenia!

Weronika Jaśkiewicz II c

Natalia Smarzyńska IIc