Baśniowa Suwalszczyzna!

Data publikacji: czerwiec 2015

W pierwszym tygodniu czerwca ośmioro uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy wzięło udział w warsztatach dziennikarsko-reporterskich na Suwalszczyźnie, organizowanych przez Suwalską Izbę Rolniczo – Turystyczną.

Młodzież już 31 maja, pod opieką pani Anny Łakomiak, wyruszyła do Suwałk, aby przez kolejne pięć dni poznawać walory przyrodnicze tamtejszego regionu. Licealiści podziwiali tereny Wigierskiego Parku Narodowego, Suwalskiego Parku Krajobrazowego, podziwiali jezioro Hańcza i Wigry, odwiedzili pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach, pozostałości po pałacu Paca w Dowspudzie czy dominikańskie Sejny nad Marychą. Ciekawym miejscem był trójstyk granic „Wisztyniec” w miejscowości Bolcie, w której zbiegają się granice Polski, Litwy i Rosji. Naszym wędrówkom towarzyszyły legendy o siei wigierskiej, o pięknej Jegli czy świętym miejscu. Podczas pobytu młodzież miała okazję skosztować tradycyjnych potraw tamtejszego regionu: kartaczy, babki ziemniaczanej czy sękacza.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach fotograficzno-filmowych prowadzonych przez pana Huberta Stojanowskiego, który przygotowywał ich do samodzielnej pracy z aparatami i kamerami, zwracał uwagę na możliwości wykorzystania sprzętu, udzielał fachowych porad. Miejsce miały również warsztaty dziennikarskie z panią Renatą Jacewicz (lokalną reporterką), która instruowała młodzież, jak zebrać zgromadzony materiał i skonstruować ciekawą informację dziennikarską. Gościem specjalnym warsztatów był znany wszystkim dziennikarz Teleexpressu – Maciej Orłoś. Wygłosił on prelekcję na temat powstania programu informacyjnego, który prowadzi od 24 lat. Udzielił odpowiedzi na pytania uczestników projektu, mówił o autoprezentacji i przełamywaniu tremy.

W projekcie udział wzięło 16 zespołów z całej Polski. Na bazie zgromadzonego materiału, każda z zaproszonych drużyn miała za zadanie stworzyć krótki filmik promujący Suwalszczyznę. Do 12 czerwca prace zespołów zostaną umieszczone na Facebooku. To, która drużyna wygra, uzależnione będzie od ilości lajków oddanych na dany film, w terminie do 22 czerwca. Dlatego w imieniu uczniów z naszego LO zapraszamy do oddawania głosów na filmiki stworzone przez słupeckich licealistów

LO

Link do filmików: BajkaNieWakacje