„Bezpieczne wakacje nad wodą”

Data publikacji: czerwiec 2015

2 czerwca uczniowie z pięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu słupeckiego wraz z pedagogami Anetą Gmachowską, Magdaleną Marszałek, Dorotą Markuszewską, Jolantą Suszką i Wojciechem Kocięckim  uczestniczyli w konferencji pt. „Bezpieczne wakacje nad wodą”, która  zorganizowana została przez Wicemarszałka RP Eugeniusza Grzeszczaka przy współudziale Grupy Specjalnej Płetwonurków Rzeczypospolitej Polskiej. Miejscem konferencji był gmach Sejmu RP w Warszawie.

 

W konferencji wzięli udział m.in. Tadeusz Sławecki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Tomasz Jędrzejczak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki  oraz policjanci z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP. Mówiono o konieczności podejmowania realnych działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w czasie wypoczynku letniego, ale także zwracano się do zebranej młodzieży o kierowanie się rozwagą i rozsądkiem podczas pobytu nad wodą. Głos zabrała  również Zastępca Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego – mł. insp. Anna Kuźnia, przekazując  najistotniejsze dane dotyczące przyczyn i ilości wypadków nad wodą w roku ubiegłym oraz informację z zakresu zapobiegania zachowaniom, które generują tragiczne w skutkach konsekwencje. Zaprezentowano kilka przykładowych działań edukacyjno-informacyjnych dotyczących bezpiecznego wypoczynku. Podczas prelekcji wyświetlono również film pt. „Zobacz przeżyj” zrealizowany przez KWP w Olsztynie przy współpracy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Podczas konferencji głos zabierali również Maciej Rokus – biegły Sądu Okręgowego w Katowicach z zakresu wypadków w ruchu na torze wodnym, kmdr por. dr inż. Mariusz Wąż  z Akademii Marynarki Wojennej oraz Artur Minko autor programu „Ktokolwiek widział ktokolwiek wie”. W trakcie konferencji zaprezentowano film edukacyjny objęty patronatem MEN „Wpływamy na bezpieczeństwo nad wodą”, zrealizowany przez Grupą Specjalną Płetwonurków RP.

Ciekawostką  pobytu w Sejmie RP było spotkanie z Wicemarszałkiem RP Eugeniuszem Grzeszczakiem, który umożliwił naszej 53 osobowej grupie zwiedzanie gmachu sejmu pod okiem pracownika Kancelarii Wicemarszałka RP p. Kamila Micała. Następnie udaliśmy się w okolice starówki gdzie mogliśmy podziwiać zabytki i uroki najbliższej okolicy.

Więcej informacji w zamieszczonym poniżej fotoreportażu.

Autor: Wojciech Kocięcki