Human Sapiens na czterdziestce w muzeum

Data publikacji: czerwiec 2015

Od ośmiu lat Muzeum Regionalne w Słupcy włącza się w ogólnopolską akcję Noc w Muzeum , jednak tegoroczna impreza miała charakter szczególny ze względu na jubileusz słupeckiej placówki , która w tym roku obchodziła swoje 40 urodziny. Było więc dużo życzeń, prezentów, listów gratulacyjnych od przedstawicieli władz miasta i lokalnych instytucji oraz przyjaciół muzeum. Do tych ostatnich zaliczyć można zespół teatralny Human Sapiens, który od wielu lat uświetnia swoimi występami  różnorakie muzealne  imprezy i  wernisaże. Skład zespołu zmienia się niemal co roku,  ale zawsze tworzą go  licealiści, dla których amatorski teatr to przede wszystkim dobra zabawa, a przy okazji sposób na realizację prywatnych zainteresowań.

W tym roku w ramach prezentu urodzinowego dla muzeum zespół z LO zaprezentował  spektakl pt. Jabłko Adama, nad którego realizacją czuwały Anna Halaba z LO i Anna Czerniak z MDK. Temat sztuki dotyczył miłości , a właściwie najbardziej znanych miłosnych historii. Na scenie pojawili się więc Romeo i Julia, Tristan i Izolda, Werter i Lotta, a także Adam i Ewa. Jednak  spektakl nie skłaniał do pesymistycznych refleksji , ponieważ pierwowzory literackie zostały tak zmodyfikowane, aby główny bohater- współczesny Adam wplątany w akcje utworów  – mógł  uniknąć tragicznego finału .I  chociaż początkowo  udaje  mu się zmienić  historię relacji damsko-męskich wykreowanych przez literaturę, to w ostatniej scenie przypadkowi zjada tytułowe jabłko.

W spektaklu udział wzięli: Barbara Dyrka, Anita Król, Nikola Tylman, Wiktoria Kuchowicz oraz Szymon Śniegocki, który musiał wcielić się we wszystkie role męskie.

Choć spektakl miał swoją premierę podczas wspomnianej już Nocy w Muzeum, to uczniowie naszej szkoły, a także gimnazjaliści ze Słupcy i okolic, mogli go również  obejrzeć kilka dni później  na scenie Miejskiego Domu Kultury.