XXX Konkurs Recytatorski im. Juliusza Słowackiego

Data publikacji: czerwiec 2015

Jak co roku pod koniec maja w Miłosławiu odbył się już po raz trzydziesty Wojewódzki  Konkurs Recytatorski im.  Juliusza Słowackiego. Jubileuszowa edycja konkursu zgromadziła w murach poewangelickiego kościoła  24 recytatorów i wielbicieli słowa poetyckiego. Prezentacje sceniczne przebiegały w 3 kategoriach:  gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz wyższe (po raz pierwszy  w tym roku).Recytacjom przysłuchiwało się jury w składzie : Grzegorz Ociepka – aktor Teatru Animacji w Poznaniu oraz Jerzy Borowczyk –  znawca poezji Słowackiego  (UAM Poznań) .

Jerzy Ociepka nie ukrywał swojego zaskoczenia wysokim poziomem prezentacji scenicznych . Zanim odczytał protokół obrad komisji przyznał ,że szczególnie trudno było wybrać laureatów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych , ponieważ recytacji słabych po prostu nie było. Wszystkie wydały mu się dobre , bardzo dobre i znakomite i właśnie te ostatnie zostały uhonorowane najcenniejszymi nagrodami rzeczowymi . Na podium znalazła się Barbara Dyrka, która zdobyła III miejsce, recytując monolog Balladyny z dramatu Juliusza Słowackiego oraz wiersz Stanisława Grochowiaka pt. Po ciemku. Jury postanowiło przyznać również 4 równorzędne wyróżnienia. Jedno z nich przypadło Adriannie Rudolf, która zaprezentowała fragment Lili Wenedy Juliusza Słowackiego oraz wiersz Marcina Świetlickiego  pt. Baczność. Pozostali reprezentanci LO musieli zadowolić się słowami uznania i dyplomami za udział w konkursie.

Organizatorzy zadbali jednak o to, aby każdy z przybyłych do Miłosławia recytatorów poczuł się doceniony i zadowolony z pobytu w tym urokliwym miasteczku. Po zakończeniu części konkursowej  wszyscy wysłuchali wykładu  Jerzego Borowczyka, który przy pomocy  prezentacji multimedialnej w ciekawy sposób przedstawił  późną twórczości Juliusza Słowackiego. Następnie przewidziano  czas na dłuuuuugi spacer po Miłosławiu (w tym obowiązkowa wizyta na terenie parku otaczającego dawną posiadłość rodziny Kościelskich  i sesja zdjęciowa pod pomnikiem Juliusza Słowackiego) .Tuż przed ogłoszeniem wyników uczestnicy konkursu wzięli  udział w koncercie Kuby Michalskiego, który zaprezentował  utwory pochodzące z repertuaru Leonarda Cohena.

Dzień spędzony w Miłosławiu z pewnością można uznać za udany. Z chęcią powrócimy tam za rok, aby powalczyć o podium z recytatorami z Trzcianki ,ale także po to, aby miło spędzić czas.