Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Data publikacji: listopad 2015

W roku 2015 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypadł na 19 listopada (czwartek) i był obchodzony również w naszym liceum.
Dzień ten ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat i zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów ludzi każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy tych, którzy palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta, z racji swojej powszechności, szybko traci swój wydźwięk. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się zakazy palenia w miejscach publicznych.Jednak znacznie lepiej działa motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.
Takim informacjami rozpoczął się Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy. W tym dniu odbyły się dla uczniów warsztaty pt. „Palenie zjada Cię!”, prowadzone przez Aleksandrę Miłos z klasy 3b.
Na zakończenie prowadząca rozdała uczestnikom ulotki „Dlaczego tak? Dlaczego nie?” na temat walki z nowotworami oraz chorobami układu oddechowego na skutek palenia, otrzymane w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupcy. Przekazała również komplet materiałów do przeprowadzenia podobnych spotkań w klasach na lekcjach wychowawczych.
Drugim punktem obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu było przygotowanie i częstowanie nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły kanapkami zgodnie z hasłem: „Zamiast fajek, lepszy bajer, weź kanapkę, nie bądź frajer”. Smakowite przekąski zawdzięczamy klasie 2d, która z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem oddała się krojeniu, smarowaniu i porcjowaniu zdrowych produktów.Plakaty eksponowane na korytarzu obok sali nr 16 zawdzięczamy Natalii Kaczmarek z klasy 1c, która w wolnych chwilach maluje i rysuje, spełniając się w każdej technice plastycznej.