Młodzi przedsiębiorcy z naszej szkoły

Data publikacji: grudzień 2015

Nasze liceum wraz z 15 innymi szkołami ponadgimnazjalnymi powiatu słupeckiego i konińskiego wzięło udział w projekcie Młodzieżowy Turniej Przedsiębiorczości Społecznej, którego realizatorem była Fundacja Wiarygodny Partner z siedzibą w Koninie, a partnerem Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie.

Pierwszym etapem projektu było trzygodzinne szkolenie  dotyczące przedsiębiorczości społecznej, w którym wzięła udział klasa 1d. Pani M. Mazurowska z firmy NGO and Business Service Sp. z o. o. wskazała różnice między fundacją, stowarzyszeniem a spółdzielnią socjalną. Uczniowie pracowali również w grupach, a na koniec w drużynach trzyosobowych rozwiązywali test. Zespół, który uzyskał najwięcej punktów, zakwalifikował się do półfinału turnieju. Zwyciężyła drużyna dziewcząt w składzie : Mela Gawrych, Klaudia Miastkowska, Olga Szary.

Kiedy dziewczęta oczekiwały na rozgrywki, do naszej szkoły przyjechała pani K. Piątkowska, która jest doradcą zawodowym i spotkała się z uczniami wszystkich klas drugich i trzecich. Wówczas młodzież miała okazję zweryfikować swoje wiadomości na temat sposobów poszukiwania pracy oraz przygotowania własnej aplikacji o pracę.

W  listopadzie odbył się półfinał Młodzieżowego Turnieju Przedsiębiorczości Społecznej, który miał miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie. Łącznie z naszą drużyną rywalizowało w nim 16 zespołów z różnych szkół ponadgimnazjalnych. Rozgrywki polegały na symulacji prowadzenia własnej firmy w oparciu o grę Business Play. Nasze dziewczęta godnie reprezentowały szkołę i choć były najmłodsze, to wraz z trzema innymi zespołami zakwalifikowały się do finału. „W czasie trwania konkursu nie tylko nawiązałyśmy nowe znajomości, ale i poznałyśmy bliżej tajniki prowadzenia udanego biznesu. W finale kontynuowaliśmy grę,  którą wzbogacono  m.in. o techniki sprzedażowe i wizytę w KOWES (Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej), gdzie odbyła się krótka prezentacja na temat działalności spółdzielni socjalnych” – mówią dziewczęta.

Choć nasza drużyna nie zajęła pierwszego miejsca, to w opinii uczestniczek konkursu „turniej był przede wszystkim świetną zabawą połączoną ze zdobywaniem nowej wiedzy, którą zapamiętamy z pewnością na długo, a poznane techniki są zaczątkiem, startem, który umożliwia nam sięganie po więcej i kształtowanie umiejętności niezbędnych do bycia dobrym przedsiębiorcą.”

We wtorek 15.12.2015 roku również inni uczniowie naszej szkoły mają okazję sprawdzić swoje umiejętności związane z prowadzeniem firmy podczas Szkolnego Turnieju Przedsiębiorczości. Zaplanowano rozgrywki w dwóch grupach: pierwszą z nich stanowią drużyny z klasy 2a, natomiast drugą – czteroosobowe zespoły z różnych klas.

Meli, Klaudii i Oldze serdecznie gratulujemy sukcesu, a wszystkim pozostałym życzymy dobrej zabawy podczas rozgrywek.