Spotkanie z Filharmonią Poznańską w Miejskim Domu Kultury w Słupcy

Data publikacji: wrzesień 2014

Dnia 16 września 2014 roku do Miejskiego Domu Kultury w Słupcy zawitali goście z Filharmonii Poznańskiej. Na występ wybrało się wiele klas z naszego LO. Po zajęciu miejsc przywitał nas prowadzący. Poprosił, abyśmy nie przeszkadzali występującym i zapowiedział krótko pierwszy utwór. Była to piosenka Moon River wykonana z akompaniamentem pianina.

Kolejny utwór-Polka dziadek został wykonany na klarnecie. Powstał już w XIX wieku i jest powszechnie znany jako sygnał Lata z Radiem.

Następnie prowadzący opowiedział nieco więcej o klarnecie. Dowiedzieliśmy się, że należy on do grupy instrumentów dętych drewnianych. Cechuje się stopliwością, czyli stapianiem się brzmienia instrumentu z innymi. Łatwo rozmontować go na części-czarę głosową, część górną i dolną korpusu, ustnik i baryłkę. Twórcą klarnetu był Johann Cristoph Denner.

Po krótkim wykładzie nadeszła pora na kolejna kompozycję. Było to Preludium E-moll Fryderyka Chopina. Przed prezentacją usłyszeliśmy jednak parę faktów na temat Chopina i jednego z jego utworów, mianowicie Preludium deszczowego. Kiedy je pisał przebywał na Majorce, aby wypocząć, jednak cały czas padał ulewny deszcz. Wielu twierdzi, iż właśnie to zainspirowało twórcę do skomponowania tego dzieła, jednak on sam temu zaprzecza.

W trakcie koncertu wysłuchaliśmy również Prząśniczki Stanisława Moniuszki, która jest obecnie hejnałem Łodzi. Prowadzący powiedział nam również, iż każdy powinien znać Moniuszkę. Dwie jego opery są uznawane za narodowe-Halka i Straszny Dwór. Ten słynny twórca skomponował ponad 300 utworów.

Camille Saint-Saens to francuski kompozytor, którego dwa utwory również mieliśmy przyjemność usłyszeć. Były to fragmenty cyklu miniatur Karnawał ZwierzątŁabędź i Słoń. Oba wykonano na pianinie i klarnecie.

Następny utwór pochodził z musicalu My fair lady napisanego na podstawie sztuki George’a Bernarda Shawa Pigmalion. Akcja musicalu dzieje się w Londynie w XIX wieku, gdzie prof. Higgins zakłada się z przyjacielem, że przemieni kwiaciarkę w damę z wyższych sfer. Z czasem zakochuje się z tej kobiecie, jednak ona kocha innego. Usłyszeliśmy słynny fragment tego musicalu-Przetańczyć całą noc.

Utwór Can You Feel The Love Tonight skomponowany przez Eltona Johna był nam znany z najbardziej popularnej bajki Disney’a-Król Lew. Za tą kompozycję Elton John otrzymał w 1994 roku Oskara. Swoją karierę zaczynał od muzyki klasycznej, jednak zasłynął jako wykonawca muzyki rozrywkowej. Sprzedał w sumie 350 milionów swoich płyt na całym świecie.

Ostatnim utworem był Mały Murzynek-miniatura fortepianowa Debussy’ego. Na zakończenie prowadzący podziękował nam za wspólnie spędzony czas, a publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Wszyscy byliśmy zadowoleni z uczestnictwa w koncercie. Mogliśmy posłuchać wspaniałych utworów muzyki klasycznej i poszerzyć swoją wiedze w dziedzinie muzyki. Było to naprawdę miłe przeżycie i na pewno będziemy je dobrze wspominać.