23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Data publikacji: kwiecień 2016

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, z Walencji, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Źródło : http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1 [dostęp 18.04.2016r.]

W tym roku święto to uczciliśmy 22 kwietnia, wystawką na ten temat oraz czytając książki na lekcji, a dokładniej, to nauczyciele czytali uczniom wybrane przez siebie teksty. I tak klasa III c mogła usłyszeć opowiadanie Mrożka czytane przez wychowawczynię p. Mirosławę Błaszczak, a klasa II c fragment „Rozważnej i romantycznej” J. Austen w wykonaniu p. Renaty Bartczak. Uczniom i nauczycielom, dziękujemy.

1DSC4DSC7DSC6DSC5