Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

Data publikacji: maj 2016

26 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie odbyły się XXIV Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Celem mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież przygotowuje się do startu w mistrzostwach  podczas odbywających się w czasie roku szkolnego ćwiczeń i szkoleń.

Jak co roku drużyna ratownicza z ogólniaka wzięła udział w praktycznych i teoretycznych testach sprawdzających umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Szkołę reprezentowało pięć osób: Joanna Okupniarek, Zofia Nawrot i Filip Domagalski z klasy 1b oraz Faustyna Sikorska i Szymon Michalak z klasy 1a.

Pierwsza stacja zadaniowa polegała na rozwiązaniu testu, który sprawdzał wiedzę teoretyczną, kolejna wymagała prawidłowego wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na manekinie. Na  trzech następnych stacjach   upozorowano z życia wzięte sytuacje zagrożenia zdrowia , a zadaniem uczestników było wykonanie  czynności ratowniczych (dużym utrudnieniem był z pewnością fakt,  że tzw. pozoranci krzyczeli, panikowali  lub słaniali się z bólu).

Zarówna udział w zawodach jak i wcześniejsze przygotowania to ciekawa przygoda i praktyczna nauka, dlatego nie możemy się doczekać kolejnych zmagań w przyszłym roku szkolnym.