Konkurs wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim

Data publikacji: październik 2016

W dniach 15. i 16. września mieliśmy okazję uczestniczyć w konkursie wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim organizowanym przez Zespół Szkół Poligraficznych w Warszawie z okazji 90-lecia tej placówki. Motto projektu brzmiało: „Naród, który nie szanuje własnej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości”.

Pierwszego dnia przystąpiliśmy do napisania testu z zakresu biografii Piłsudskiego. Do konkursu przygotowywaliśmy się pod czujnym okiem pani prof. Olgi Jarczyńskiej, która również sprawowała nad nami opiekę w stolicy. Wieczorem organizatorzy zabrali nas do Teatru Kwadrat na fantastyczny spektakl „Godzinka spokoju” ze znaną obsadą, m.in. z Pawłem Wawrzeckim w roli głównej.

Nazajutrz rankiem odbył się drugi etap konkursu – każda szkoła miała za zadanie przygotować prezentację, ukazującą działalność Marszałka. Po ogłoszeniu wyników historyk PAN, dr hab. Grzegorz Nowik udzielił nam kilku wskazówek. Potem odbyła się uroczystość wręczenia nagród. Czas popołudniowy zagospodarowaliśmy na zwiedzanie Warszawy.

Było nam bardzo miło spędzić czas z koleżankami i kolegami z innych szkół i wspólnie zintegrować się pod egidą postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorzy spisali się świetnie, zapewnili nam wyżywienie i nocleg w centrum miasta. Tym razem nie udało się nam uplasować na wysokiej pozycji, jednak czekamy na kolejną okazję, aby sprawdzić swoją wiedzę w konkursach o podobnej tematyce.

Damian Słowiński,Piotr Samul