W dniach 09.12.2023r. – 14.12.2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe na Łotwę i Litwę w ramach projektu ,,ZADUSZKI” 

Data publikacji: styczeń 2024

W dniach 09.12.2023r. – 14.12.2023r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im Marszałka J.Piłsudskiego w Słupcy, XI Liceum Ogólnokształcącego im. J. i W. Zembrzuskich w Poznaniu oraz XX Liceum Ogólnokształcące im.  K. I. Gałczyńskiego w Poznaniu uczestniczyli w wyjeździe na Łotwę i Litwę w ramach projektu ,,ZADUSZKI” w ramach współpracy ze  stowarzyszeniem ,,Odra Niemen” 

W  sobotę 9 grudnia na zaproszenie Teresy Dinuli – Dyrektor Polskiej Szkoły im. Ity Kozakiewicz uczestniczyliśmy w Inauguracja XV edycji Konkursu ,,Być Polakiem”. Celem konkursu jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Pani Ambasador Monika Michaliszyn, Pan Konsul Mariusz Podgórski, Pani Poseł Joanna Fabisiak – Inicjator Konkursu i Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego członkowie Jury, przedstawiciele Polskiego Kontyngentu Wojskowego, władz łotewskich, instytucji, stowarzyszeń, Dyrektorzy szkół polskich na Łotwie oraz laureaci, wyróżnieni i uczestnicy wszystkich poprzednich XIV edycji Konkursu. Oprawa artystyczna uroczystości została  przygotowany przez uczniów i absolwentów szkoły.

Niedziela 10.12.2023r. rozpoczęła się udziałem we mszy świętej w Kościele Matki Boskiej Bolesnej w Rydze. Następnie zwiedzalliśmy miasto, jego zabytki i poznawali historię miasta. Na zakończenie dnia młodzież pojechała do Jurmly na spacer po nadbałtyckich plażach i głównej ulicy miasta, gdzie podziwialiśmy świąteczne illuminacje. W całodziennej wyprawie, młodzieży z wielkopolskich szkół towarzyszyli rówieśnicy z ryskiej szkoły, co pogłębiało polsko – łotewską integrację i przyczyniało się do wzmacnia zawartych znajomości. Przewodnikiem po Rydze i Jurmaly była Pani Vanda Jelińska – nauczycielka matematyki szkoły Ity Kozakiewicz.

W poniedziałek 11.12.2023r. młodzież uczestniczyła w zajęciach z uczniami Szkoły Ity Kozakiewicz w Rydze. Uczniowie mieli okazję obserwować lekcje języka polskiego, języka rosyjskiego, a najbardziej spodobała im się lekcja matematyki, angażująca różne interdyscyplinarne sposoby zapamiętywania np. „tabliczka mnożenia na skakance”. Na parterze szkoły została zaprezentowana wystawa na temat Powstania Wielopolskiego. Uczniowie z Polski i z Rygi wysłuchali bardzo ciekawego wykładu pana Wojciecha Grześkowiaka dotyczącego powstania. Po zakończeniu zajęć w szkole uczniowie udali  się do Jakabplis. Po zajęciach udaliśmy się do Dyneburga. Historycznym przystankiem w drodze do Dyneburga był postój w miejscu bitwy pod Kircholmem – 1605r, młodzież wysłuchała wzmianki dotyczącej przebiegu wojny ze Szwecją z początku XVII w, znaczenia i symboliki husarii i hetmana polnego koronnego Jana Karola Chodkiewicza. Przy pomniku upamiętniającym zwycięską bitwie zapaliliśmy biało- czerwone znicze. Kolejnym przystankiem było złożenie zniczy pod pomnikiem Ity Kozakiewicz – działaczki społecznej na Łotwie, założycielki Związku Polaków na Łotwie.

We wtorek 12.12.23r. młodzież spotkała się z uczniami polskiej szkoły im. Marszałka J.Piłsudskego w Dyneburgu, gdzie odbył się wykład i ponownie została zaprezentowana wystawa na temat Powstania Wielkopolskiego. Mieliśmy okazję poznać warunki nauki uczniów z Dyneburga, wrażenie na nas zrobiła baza sportowa i artystyczna szkoły, a także sposób łączenia historycznych form architektonicznych z nowoczesną bazą dydaktyczną. Następnie uczniowie zwiedzali Dom Polski, gdzie zapoznali się z ofertą zajęć skierowanych do Polaków i zwiedzili wystawę rzemiosła artystycznego.  Kolejnym punktem dnia było złożenie kwiatów pod krzyżem upamiętniającym polskich Żołnierzy (Słobódka) poległych podczas bitwy pod Dyneburgiem w 1920 w ramach operacji Zima w czasie wojny polsko – bolszewickiej.  

Następnie młodzież odwiedziła polską szkołę w Krasławiu, gdzie odbyło się wzruszające spotkanie z Polakami żyjącymi na Łotwie. Zostaliśmy ugoszczeni miejscowymi specjałami kulinarnymi, a spotkanie urozmaicił swoją artystyczną osobowością Pan Józef, który oprócz historii Krasławia, rodu Platerów, uraczył nas swoim występem wokalnym. Podczas pełnego emocji spotkania, przekazaliśmy paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin i pracowników szkoły, zapaliliśmy znicze pod pomnikiem poświęconym polskim żołnierzom. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili barokowy kościół pw. św. Ludwika, gdzie podziwiali min. obraz namalowany według szkicu Jana Matejki  – św. Ludwik wyruszający na krucjatę.  oraz kryptę Platerów pod kościołem, gdzie w krótkiej modlitwie i zapalając znicze oddali hołd tej niezwykle zasłużonej dla historii Polski rodzinie.  Następnie spacerowali po parku i podziwiali Pałac w Krasławiu. Na zakończenie odwiedzili sanktuarium maryjne w Agłonie.

W środę 13 grudnia wczesnym rankiem udaliśmy się w drogę do Wilna. W drodze do stolicy Litwy zatrzymaliśmy się w Zułowie, miejsca urodzenia naszego patrona. Młodzież zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym miejsce urodzenie Marszałka J.Piłsudskiego oraz w Alei Pamięci Narodowej. Odwiedziliśmy również kościół w Powiewiórce – miejsce chrztu Marszałka.

Po Wilnie oprowadzał nas pan Andrzej – Polak z Litewskiej stolicy, który pełen pasji i werwy przekazywał najważniejsze wiadomości dotyczące miasta. Spacer rozpoczęliśmy od dzielnicy Zarzecze,  następnie skierowaliśmy się na Cmentarz Na Rossie, gdzie uczniowie zapalili znicze na grobie w którym pochowano serce Marszałka i jego matkę, a także na kwaterach żołnierzy poległych w latach 1919 – 1920 w czasie walk o Wilno, jaki i żołnierzy Armii Krajowej poległych podczas operacji Ostra Brama. Podczas zwiedzania miasta młodzież odwiedziła kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, spacerowała po Placu Katedralnym, dzielnicy żydowskiej, Placu Ratuszowym oraz obok Uniwersytetu Wileńskiego.